Mindent az orchideáról

2015.11.16 12:44

Mindent az orchideáról

 

Az orchideák származása:

Az orchideák a legforróbb sivatagok és a hideg égövi területek kivételével szinte minden kontinensen megtalálhatóak a Földön, de elsősorban olyan sajátos mikroklímájú helyeken szaporodnak, mint a közép-amerikai vulkánok, az Andok köderdeinek határa, Dél-Brazília Atlani-óceán-parti- és középhegységei, továbbá a Hawaii szigetek hegyoldalai, a Himalája délkeleti lejtői, az indokínai szigetek és új–guineai hegyvidékek. A család nyolcvanöt százaléka a trópusi és szubtrópusi területeken epifita módon él, elsősorban a fákra telepedve, de előfordul pár talajlakó (terreszter) és sziklalakó (litofita) faj is.

Az első trópusi orchideát 1732-ben hozták át a Bahamákról Európába. Az orchideák gyűjteményekben való elterjedése mindaddig akadályokba ütközött, míg a XIX. században Angliában számos növényház nem épült. Mivel még nem ismerték az orchideatartás alapvető követelményeit, rengeteg import növény pusztult el, az életben maradt példányok pedig vagyonokért keltek el. A tömeges termesztés csak a XX. században vált lehetségessé a laboratóriumokban végzett steril magvetésnek és a klónozásnak köszönhetően. Ekkor gyorsult fel a hibridek létrehozása is, hiszen az orchideák rendkívül jól keresztezhetőek egymással.

Orchidea fajták:

Anguola

Az ehhez a fajhoz tartozó orchideák földi növények vagy epifiták (egy másik növényen élnek anélkül, hogy paraziták lennének). Az év hideg időszakában enyhén melegített üvegházban tarthatóak és kevés vizet igényelnek.

 

 

CattleyaImage result for cattleya orchid

Az angol W. Cattley-ről kapta a nevét, aki a leggazdagabb orchidea kollekcióval rendelkezett. Ő volt az első, akinek sikerült kivirágoztatni a szobában ezt az orchidea fajt, melynek virága nagyon kellemes illatot áraszt.

 

 

Cypredium

Vénusz kupakjaként ismert ez az orchidea faj, amely nyáron hibernál, majd az ezt követő időszakban virágzik

 

 

 

 

 

Dendrobium  

 Image result for dendrobium orchid

Majdnem 800 faj sorolható ebbe a családba. A virágaik nagyon szépek és egy, kettő vagy három található egy száron.

 

 

 

 

Laelia   Image result for laelia orchid

Ez  az orchidea fajta nagyon népszerű, mivel könnyen lehet tartani és csodálatos virágokat hoz. Egy római istenség papnőjének a nevét viseli.

 

 

 

 

Lycaste Image result for lycaste orchid

Ez egy olyan orchidea faj, ami képes a -1 Celsius fokos hideget is kibírni. Egy száron egyetlen virág talalható; a Lycaste név pedig egy görög hercegtől származik, aki híres volt a szépségéről.

 

 

 

 

Miltonia Image result for miltonia orchid

A legszebb orchideák családja, mely egy Milton nevű vikontról kapta a nevét, aki nagy szakember volt az orchideák nevelésében.

 

 

 

 

Odontoglossum Image result for odontoglossum

Ez a faj igényli leginkább a hidegebb körülményeket,  (8-10 Celsius fok) és a nedves környezet. 1500 és 3000 méter magasan nő.

 

 

Oncidium  Image result for oncidium yellow

Közismertebb nevén, pillangó orchidea. Sárga és barna viragokkal nyílik. Nagyon fényigényes orchidea fajta.

 

 

 

Pleione Image result for pleione orchid

Hidegre van szüksége nyáron is. A virágai nagyon szépek, és a levelei előtt jelennek meg a tavasz kezdetén.

 

 

 

 

Stanhopea 

Ez egy epifita növény, nagyon furcsa virágokkal (hullámos szirmok melyeket egy „kupak" fed le). Az illata nagyon kulönleges, erős és édeskés, ami fejfájást okozhat.

 

 

 

 

Vanda          

Ez a család 50 fajt foglal magába, közöttük a Vanda Coerulea amely káprázatosan szép kék színű virágokat hoz; ezt  az orchideát tartják a legszebbnek ebben a családban.

 

 

 

 

AZ ORCHIDEÁK GONDOZÁSA:

Az orchideák tartásának két legalapvetőbb feltétele a sok fény és a magas páratartalom biztosítása.

Lakásban tartva a növényt egy világos keleti, déli vagy nyugati tájolású ablak közelében helyezzük el. Több változat (Cattleya, Cymbidium, Dendrobium) a kertbe is kihelyezhető, lombos fák árnyékába vagy félárnyékos helyre tegyük.

Sok növényt védeni kell a tűző napsütéstől (helyezzük őket árnyékba), mert levelei vörösre színeződhetnek vagy megéghetnek (ilyenek például a Bulbophyllum fajták), de egyes fajok az erős napfényhez fokozatosan hozzászoktatva tűző napos helyen virágoznak (például a Dendrobium speciosum).

A magas páratartalmat cserepes orchideák esetében a cserép alá helyezett agyag granulátum, vagy kavics biztosíthatja. A növények alatt így anélkül állhat a víz, hogy magát a gyökereket elrohasztaná. Parafa blokkra vagy fakéregre erősített növények esetében a napi többszöri permetezés javasolt, főleg nyáron, nagy melegben. A nedvességkedvelő fajok gyökeréhez érdemes Sphagnum mohát helyezni.

Öntözéshez mindig mészmentes vizet használjunk, mert a kemény víz károsíthatja a gyökereket, a leveleken lerakódott vízkő pedig esztétikailag is rontja az orchideák értékét. A legmegfelelőbb az esővízzel való öntözés, ha ez nem áll rendelkezésünkre, akkor a felforralt, majd lehűtött csapvíz, ioncserélt víz, esetleg szénsavmentes ásványvíz is megteszi, illetve lágyíthatjuk a vizet egy kis vászonzacskóban elhelyezett tőzeggel is.

A nedves, páradús élőhely miatt a trópusi orchideák nagy része igényli a légmozgást, amit szobai körülmények között kissé nehézkes kielégíteni. Nyáron a kertbe történő kihelyezéssel, vagy a nyitva tartott (nem huzatos!) ablakkal megoldható, télen kis propellerek felszerelésével létrehozható, de a gyakoribb fajok, hibridek nem szenvednek kárt ennek hiányában sem

 Átültetés

Az orchideákat nagyjából 2-3 évente kell átültetni speciális orchidea ültetőközegbe, mely jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű, biztosítja a gyökerek levegőzését. Általában fenyőkérget, tőzeget, Sphagnum mohát, faszenet, kókuszrostot és perlitet tartalmaz. Ma már előrecsomagolt orchidea földeket is kapni, de ezek között előfordul olyan, melyet még fakéreggel kell lazítani, mert viszonylag tömör, nem minden orchidea gyökere tud megfelelően szellőzni benne.

Általános virágföld használata tilos, mert túl tömör, a gyökerek nem jutnak levegőhöz és elrothadnak benne, a növény pedig elpusztul!

Cserépnek választhatunk agyagcserepet, amely ugyan jobban szellőzik, de hamarabb ki is szárad, ezért gyakrabban kell öntözni, viszont a nagyobb növényeket nem húzza el a súlya. Az agyagcserép hátránya, hogy a gyökerek szorosan rátapadnak, így az átültetés nehezebb. Választhatunk speciális, átlátszó műanyag orchidea cserepet, ennek előnye, hogy jobban tartja a nedvességet, valamint mindig látjuk, mikor szárad ki, mikor kell ismét öntözni. (Amíg a gyökerek zöldek, addig elég nedvességhez jutnak, ha fehéres vagy szürkés színűek lesznek, akkor itt az ideje a locsolásnak.)

Választhatunk nem áttetsző műanyag cserepet is, ebben az esetben az öntözés esedékessége a cserép súlyából állapítható meg: könnyű súlynál az ültetőközeg már kiszáradt, így lehet ismét öntözni.

Tápanyag-utánpótlás

Az orchideáknak rendszeres, kiegyenlített tápozásra van szükségük. Télen ritkábban, nagyjából minden harmadik-negyedik öntözés, nyáron a növekedés beindulása miatt gyakrabban, nagyjából minden második öntözés alkalmával tegyünk az öntözővízbe a gyári előírás felére, harmadára hígított tápoldatot. A tápoldat kiegyenlítetten tartalmazza a három fő alkotó elemet: a nitrogént (N), a foszfort (P) és a káliumot (K), klór és mész viszont semmiképpen ne legyen megtalálható benne.

Általános szabály, hogy inkább többször adjunk kevesebb tápot, mint ritkán sokat. Bár vannak virágzás indító tápoldatok, melyek eltérő mértékben tartalmazzák a három alkotó elemet, a növények virágzását mégis inkább a környezeti hatások, semmint a tápoldat határozza meg.

Ha egyszer valaki beleveti magát az orchideák gyűjtésébe, bizony nehezen szabadul ettől a szenvedélytől, és gyűjteményének csak a rendelkezésére álló hely szab határt. Örömteli hír, hogy nem kell nagy lakással vagy növényházzal rendelkezni ahhoz, hogy csinos kis gyűjteményre tegyünk szert, hiszen számos, könnyen kezelhető, megbízhatóan virágzó miniatűr és kisméretű blokkos orchidea kapható, melyeket akár az ablakpárkányon egy szépen kialakított floráriumban (vagy kiszuperált akváriumban) is tarthatunk.

Próbálkozhatunk a Rodriguezia, Tolumnia, Brassavola, Pleurothallis, Encyclia, a kissé jellegtelenebb virágú Stelis fajokkal, vagy a szép virágú Dinema polybulbonnal, apró fürtös Microterangis hildebrandtiival nagy valószínűséggel sikereket érünk el.

Ha nagyobb méretű növények is elférnek a lakásban, akkor napos, meleg helyen jól érzik magukat a Vandák és rokonaik vagy a Bulbophyllumok, átlagos hőmérsékleten a Dendrobiumok, Oncidiumok, Brassiák, hűvösebb helyen pedig a Masdevalliák, Draculák, Miltoniák, Cymbidiumok, Odontoglossumok, Coelogynék.

A fényszegényebb helyet elviselik a Paphiopedilumok és a Liparis orchideák. A Cattleya nemzetség inkább kerttel rendelkező virágkedvelőknek ajánlott, mert a szobában tartott növények ritkán virágoznak.

A szinte mindenhol kapható Phalaenopsis hibridek pedig még a száraz panellakásban is többnyire sikeresen nevelhetők.

Orchidea betegségei:

 Ritkán támadja meg kártevő az orchideát, ha mégis előfordulna, akkor valószínűleg takácsatka vagy levéltetű lesz a kórokozó, amit megfelelő permetszerrel távolítsunk el. Ha a növény levelei elkezdenek sárgulni, barnulni, az nem feltétlenül betegségre utal, előfordulhat, hogy a nap égette meg őket. Ilyenkor helyezzük át az orchideát olyan helyre, ahol szűrtebb fényhez jut, és várjuk, hogy újra egészséges leveleket hajtson.

 

BLACK FRIDAY 2015

 

Vissza

lovelydecor.ro
bestkids.ro
lensa.ro
noriel.ro
vivre.ro

Elérhetőség

kreativszulok

© 2015 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode